SPREEWALD - ŁUŻYCKA WENECJA


 

SPREEWALD - Łużycka Wenecja

07:00 wyjazd ze Szklarskiej Poręby.

Ok. 11:00 przyjazd do Szprewaldu (niem. Spreewald) ? krainy geograficznej Łużyc Dolnych w Niemczech, która została uznana za rezerwat biosfery UNESCO. Jest to jedyny w Europie krajobraz nizinny, który na powierzchni 75 km długości i 16 km szerokości łączy całe 1000 km dróg wodnych.

Rozpoczęcie zwiedzania od spływu łódkami po romantycznym labiryncie rzecznym ? mozaika małych pól, trawników, lasów i zagród. W wielu miejscach między kanałami i rzeczkami widać pola obsiane warzywami i ziołami. Tradycyjnym owocem Szprewaldzkich zagonów są ogórki.

Sieć kanałów jak uliczki prowadzi do skansenu kultury łużyckiej w Lehde.  Można tutaj zobaczyć domy serbołużyckich mieszkańców wiosek, poznać ich sposób życia i podziwiać niezwykłe stroje, zwłaszcza kobiet.

Spacer po Lübbenau - urokliwe miasto, nazywane ?stolicą? Szprewaldu.

Przerwa  na targu ogórkowym, gdzie można kupić tradycyjne specjały przygotowane ze szprewaldzkich ogórków (ciekawostką jest piwo ogórkowe).    

Zwiedzanie parku krajobrazowego księcia Hermanna von Pückler Muskau w Branitz,  który jest ogrodowym arcydziełem sztuki z XIX wieku, należy do Światowego Dziedzictwa Kultury UNESCO.

Ok. 20:30 powrót do Szklarskiej Poręby.

*Każdy uczestnik wycieczki  powinien posiadać dokument tożsamości, uprawniający do pobytu za granicą RP (dowód osobisty lub paszport).
*Godziny określone w wycieczce są orientacyjne, kolejność zwiedzanych  obiektów lub program wycieczki może ulec zmianie z przyczyn niezależnych od biura.


CENA: 99 ZŁ/os

Cena zawiera:
transport
usługę przewodnicką
ubezpieczenie zagraniczne KL, NNW

Cena nie zawiera:
spływu łódkami ok. 10 EUR/os
Skansen w Lehde ok. 7 EUR/os (dla chętnych)